Zwolnienie lekarskie L4 w ciąży: Ile płatne, podatek, rodzaj umowy

Zwolnienie lekarskie L4 w ciąży

Informacje na temat zwolnienia lekarskiego w trakcie trwania ciąży

Zwolnienie lekarskie L4 zwane potocznie chorobowym jest dokumentem wystawionym przez lekarza, który potwierdza niezdolność danej osoby do pracy z powodu lub innego stanu zdrowia. L4 stanowi oficjalny dokument, który umożliwia pracownikowi pozostanie w domu i poprawę stanu zdrowia bez konieczności pracy.

Zwolnienie lekarskie dla kobiety w ciąży, ile trwa, ile płatne

Czy kobieta w ciąży może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego L4?

Tak, kobieta w ciąży ma prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Ciąża stanowi szczególnie wymagający okres dla przyszłej matki i może wiązać się z różnymi dolegliwościami lub komplikacjami zdrowotnymi, które mogą wpływać na zdolność wykonywania pracy.

Warto wiedzieć, że sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia do pójścia na zwolnienie lekarskie.

Jakie są wskazania do otrzymania zwolnienia lekarskiego przez kobietę w ciąży?

Zwolnienie lekarskie dla kobiet w ciąży może zostać wydane z różnych powodów i w różnych sytuacjach, gdy stan zdrowia jest zagrożony. Po pierwsze, przyczyny powiązane z ciążą:

  • ciężkie nudności i wymioty (hiperemeza ciążowa);
  • częste skurcze macicy lub poronienia w przeszłości;
  • zagrożenie przedwczesnym porodem lub groźba przedwczesnego porodu;
  • zwiększone ryzyko preeklampsji (nadciśnienie indukowane ciążą) lub pozostałe powikłania ciąży.

Dodatkowo wskazaniem do otrzymania zwolnienia są zaostrzenie istniejących schorzeń np. cukrzycy, epilepsji, astmy, choroby przewlekłe, przyjmowanie nowych leków, których skutki uboczne uniemożliwiają podjęcie pracy, inne okoliczności, które uzasadniają otrzymanie zwolnienia lekarskiego.

Jakie informacje powinny znaleźć się w zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie dla kobiety wygląda podobnie do zwolnienia lekarskiego dla pozostałych pacjentów. Na zwolnieniu znajdują się informacje, takie jak:

  • dane osobowe pacjentki, tj. imię, nazwisko, adres i numer ubezpieczenia zdrowotnego;
  • dane lekarza wystawiającego zwolnienie;
  • data wystawienia i okres zwolnienia;
  • opis stanu choroby, w którym uzasadnia się konieczność zwolnienia wraz ze wskazaniami medycznymi;
  • pieczątka i podpis.

Rodzaje zwolnień lekarskich

W zależności od przyczyny zwolnienia, wyróżnia się kilka rodzajów zwolnień lekarskich L4 w ciąży:

  • Zwolnienie w związku z ciążą – wydawane, gdy stan zdrowia pacjentki lub przebieg ciąży wymaga czasowego lub długoterminowego odpoczynku od prazy;
  • Zwolnienie powiązane z komplikacjami w trakcie ciąży – przysługuje podczas doświadczenia komplikacji zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub innymi konkretnymi problemami zdrowotnymi;
  • Zwolnienie lekarskie w związku z porodem – po porodzie kobieta może otrzymać zwolnienie, które pozwoli na odpoczynek i regenerację siły;
  • Zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad dzieckiem – po urodzeniu dziecka przysługuje tzw. L4 na dziecko w celu opieki.

Ile trwa zwolnienie lekarskie w ciąży?

Kobiecie w ciąży przysługuje maksymalnie 270 dni zwolnienia lekarskiego, co w praktyce oznacza 9 miesięcy L4. Innymi słowy zwolnienie lekarskie może obejmować cały okres ciąży, jednakże najczęściej dokument jest wystawiany na kilka tygodni i przedłużany na kolejnych wizytach lekarskich.

Czy zwolnienie lekarskie musi wystawić ginekolog?

Co warto mieć na wadze, to że zwolnienie nie musi wynikać z chorób powiązanych z ciążą i być wystawiane tylko i wyłącznie przez ginekologa – zwolnienie lekarskie kobiecie w ciąży może wystawić lekarz rodzinny np. jeśli przyszła mama odczuwa przewlekły ból pleców co uniemożliwia jej pracę przy biurku lub długie podróżowanie w trakcie pracy.

Czy lekarz rodzinny może wystawić L4 w ciąży?

Tak, lekarz rodziny może wystawić zwolnienie lekarskie dla kobiety w ciąży. Co należy mieć na uwadze, to fakt, że takie zwolnienie może trwać maksymalnie do 182 dni.

Czy lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego?

Nadane przez ZUS uprawnienia nadają lekarzowi prawo do odmówienia wystawienia zwolnienia lekarskiego, jeżeli ten uzna, że nie ma konieczności powstrzymania się pacjentki od pracy z uwagi na stan jej zdrowia.

Czy L4 w trakcie ciąży jest płatne?

Tak, L4 w tracie ciąży jest płatne. Wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy przysługuje przez 33 dni w ciągu roku i jest wypłacane przez pracodawcę w wysokości 80 lub 100% w zależności tego, w jaki sposób powstała niezdolność do wykonywania pracy.

  • 80% wynagrodzenia wypłacane jest w związku z chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną;
  • 100% wynagrodzenia wypłacane jest w związku z chorobą w trakcie ciąży, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, poddaniem się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek i narządów oraz zabiegiem pobrania tych organów.

Po przekroczeniu 33 dni pracownikowi wypłacany jest tzw. zasiłek chorobowy. Świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w trakcie trwania ciąży?

Zgodnie z powyższymi informacjami, zasiłek chorobowy wypłacany kobiecie w ciąży wynosi 100% średniomiesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Ustalenie podstawy zasiłku chorobowego wykonuje się zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DZ. U. z 2017 r. poz. 992).

Jeżeli niezdolność do pełnienia pracy powstała przez upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku ustala się za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

Składniki wliczane podczas ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego to:

  • premia uznaniowa, miesięczna, kwartalna, roczna;
  • wynagrodzenie za czas urlopu;
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe;
  • wynagrodzenie za pracę w nocy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wypłacane L4 wlicza się do urlopu macierzyńskiego?

W przypadku gdy otrzymywany przez ciężarną zasiłek chorobowy obejmuje także dni po porodzie, wówczas od dnia porodu zamiast zasiłku chorobowego wypłacany jest zasiłek macierzyński. Ustalenie zasiłku macierzyńskiego następuje automatycznie i liczy się od dnia porodu wskazanego na skróconym odpisie aktu urodzenia dziecka.

Ile dni należy przepracować żeby otrzymać zasiłek chorobowy na L4 w ciąży?

Zasiłek chorobowy na zwolnieniu lekarskim ciąży wypłacany jest tylko kobiecie, która przepracowała w danej firmie okres co najmniej 30 dni dla umowy o pracę oraz okres 90 dni na umowie zlecenie/prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Czy L4 w ciąży liczy się do emerytury?

Tak. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim wlicza się do stażu pracy a tym samym emerytury. Do stażu pracy wliczają się także urlop macierzyński oraz urlop wychowawczy.

Czy na zwolnieniu lekarskim mogę odwiedzić rodzinę?

Chory ma prawo na kontakt z rodziną w zależności od zaleceń lekarza, który w druku e-ZLA wskazuje wskazania co do poprawy zdrowia (czy chory powinien leżeć i unikać przemieszczania).

Czy wyjazd za granicę na zwolnieniu lekarskim w ciąży jest możliwy?

Zwolnienie lekarskie zawiera informacje o miejscu przebywania osoby chorej w okresie trwania niezdolności do pracy. Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie kontroli ZUS może skutkować wezwaniem do złożenia wyjaśnień niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Według obowiązującego prawa pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego ma prawo do wyjazdu za granicę, jeśli powiadomi o takim zamiarze ZUS oraz pracodawcę na co najmniej 3 dni przed zmianą miejsca pobytu. Warunkiem jest uznanie wyjazdu przez lekarza za wyjazd służący polepszeniu stanu zdrowia.

Czy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje premia uznaniowa?

W Polsce pracownik, który jest na zwolnieniu lekarskim (L4) w związku z ciążą, nie powinien tracić prawa do premii uznaniowej, o ile spełnił warunki uzyskania premii zgodnie z obowiązującymi zasadami firmy.

Jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy płacowe nie zawierają żadnych postanowień co do zachowania prawa do premii za okres pobierania świadczeń chorobowych, możemy uznać, że premia nie przysługuje za ten okres.