Zasiłek macierzyński w 2024 roku | Ile wynosi po zmianie ustawy?

Rok 2023 przyniósł wiele zmian i nowości w wielu dziedzinach życia, w tym także w kwestii zasiłku macierzyńskiego. Przepisy dotyczące świadczeń dla przyszłych mam wciąż ewoluują, a zasiłek macierzyński stanowi obecnie jeden z kluczowych elementów wsparcia dla rodzin oczekujących na przyjście dziecka.

Odpowiedzi na pytania: jak zmienił się zasiłek po wprowadzeniu przepisów z dnia 26 kwietnia 2023, ile wynosi kwota wypłacanego zasiłku i jak długo jest wypłacane świadczenie, poniżej.

Opiekunka do dziecka | Sprawdź profile niań w Twojej okolicy

Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2023 roku po zmianach w Kodeksie?

Nowelizacja Kodeksu pracy z 26 kwietnia 2023 roku przyniosła zmianę wysokości zasiłku macierzyńskiego, który obecnie wynosi 100% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego oraz 70% za okres urlopu rodzicielskiego.

„Od 26 kwietnia 2023 r. zasiłek macierzyński jest wyższy i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego”. – Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Powiązane artykuły:

Urlop macierzyński a rodzaj podpisanej umowy
Urlop tacierzyński

Wysokość zasiłku uzależniona od daty złożenia wniosku

Zasiłek uśredniony za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje w wysokości 81,5%. Jest to uzależnione od daty złożenia wniosku o udzielenie urlopów. Jeśli dana osoba złoży wniosek 21 dni po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 81,5%.

Jak wygląda wydłużenie urlopu rodzicielskiego?

Nowelizacja Kodeksu pracy przyniosła zmiany urlopu rodzicielskiego, który został wydłużony o 9 tygodni, jednakże tylko na wyłączność drugiego rodzica.

W praktyce oznacza to, że jeżeli ojciec dziecka decyduje się skorzystać z dłuższego urlopu rodzicielskiego, może to zrobić, a wówczas otrzyma świadczenie w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Czy urlop rodzicielski jest obowiązkowy?

Nie, urlop rodzicielski nie jest obowiązkowy i nie przysługuje wyłącznie jednemu rodzicowi. Oboje rodziców może skorzystać z urlopu z zaznaczeniem dodatkowych 9 tygodni tylko dla jednego z nich.

Wydłużenie zasiłku macierzyńskiego

Z uwagi na wydłużenie urlopu rodzicielskiego, zmienia się także okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Wysokość zasiłku w trakcie trwania 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.

„Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, by mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku”. – Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS

Jak długo wypłacany jest zasiłek macierzyński za czas przebywania na urlopie rodzicielskim?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wypłacany jest przez:

  • 41 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka;
  • 43 tygodnie w przypadku urodzenia 2 lub większej liczby dzieci;
  • 38 tygodni w szczególnych przypadkach, gdy rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 7 (lub do 10 lat, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny) lub gdy osoba ubezpieczona przyjmie na wychowanie dziecko do lat 14 i złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Kto wypłaca zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jako forma świadczenia, której celem jest częściowe lub całkowite pokrycie utraconych dochodów przez matkę w czasie jej nieobecności w miejscu pracy.

Jak uzyskać nowy zasiłek macierzyński?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński na nowych warunkach, konieczne jest złożenie wniosku o przeliczenie wysokości zasiłku. Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS, wniosek może zostać złożony:

  • pisemnie u pracodawcy, zleceniodawcy;
  • lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Czy przyznanie urlopu macierzyńskiego przed porodem jest możliwe?

Tak, urlop macierzyński może zostać rozpoczęty już przed porodem. Wówczas pełny wymiar urlopu macierzyńskiego należnego osobie ubezpieczonej po porodzie jest zmniejszony o liczbę dni wykorzystanego świadczenia przed porodem. Pracownica na swój wniosek może wykorzystać do maksymalnie 6. tygodni urlopu przed porodem.