W przypadku przyznania prawa do otrzymania zasiłku opiekuńczego, świadczenie zostanie wypłacone z ubezpieczenia chorobowego przez ZUS lub KRUS, bezpośrednio pracownikowi lub za pośrednictwem płatnika składek tj. pracodawcy. Samo świadczenie należy do świadczeń z rodzaju zasiłkowych, co oznacza że jest wypłacane jednorazowo lub przez krótki czas.
Powiązane artykuły:
Zasiłek opiekuńczy
Opiekun medyczny
Jaki długo można otrzymywać zasiłek?
Za czas otrzymywania zasiłku bierze się pod uwagę całkowity czas, w którym pracownik jest niezdolny do pracy, w tym także dni wolne od pracy.
Opieka nad seniorem | Bezpośredni kontakt z opiekunką osoby starszej
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę?
Zasiłek wynosi 80% podstawy wymiaru. Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym dana osoba opiekuje się chorym, po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne.

Zasiłek opiekuńczy dla właściciela działalności gospodarczej
Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, podstawą wymiaru jest przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy (przed miesiącem, w którym rozpoczęła się opieka nad chorym), pomniejszony o 13,71%.
W jaki sposób wypłacany jest zasiłek opiekuńczy?
Zgodnie z obowiązującą ustawą, zasiłek opiekuńczy wypłacany jest raz w miesiącu (w ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów) i wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Co w przypadku negatywnej decyzji ZUS o przyznaniu zasiłku?
W przypadku otrzymania odmowy wypłaty zasiłku wraz z odpowiednim uzasadnieniem od ZUS mamy prawo do odwołania się do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W sytuacji wypłaty zasiłku na błędne konto lub niewłaściwej kwoty, konieczny jest kontakt z ZUS.