Opiekun medyczny zajmuje się świadczeniem pomocy pielęgnacyjnej i opiekuńczej osobom chorym lub niepełnosprawnym. W Polsce zawód ten reguluje ustawa o zawodach pielęgniarskich i położniczych, w której określono kwalifikacje i szkolenia, jakie musi posiadać dany kandydat aby zostać pełnoprawnym opiekunem medycznym.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile trwa kurs na opiekuna, jakie jest średnie wynagrodzenie na tym stanowisku oraz czy opiekun medyczny może pracować tylko w szpitalu, ten artykuł powstał specjalnie dla Ciebie.

Charakter pracy | Czym zajmuje się opiekun medyczny?
W przeciwieństwie do opiekuna nieposiadającego wykształcenia kierunkowego np. opiekunki dla osoby starszej, zawód opiekuna medycznego wymaga od osób chcących go wykonywać posiadania odpowiedniego wykształcenia lub odbycia specjalistycznego kursu.
Opieka seniora w Twojej okolicy | Oferty pracy i kontakt z opiekunami
Zawód zaufania publicznego, czyli kto może pracować jako opiekun medyczny
Zawód zaufania publicznego jest profesją o wysokim znaczeniu społecznym, do której wykonywania wymaga się odpowiednich kwalifikacji na tle zawodowym, zdrowotnym i charakterologicznym (etycznym i moralnym).
Osoby chcące pracować w zawodzie opiekunów medycznych muszą wyróżniać się cechami, które umożliwią wykonywanie obowiązków na stanowisku pracy. Są to: zdolności komunikacyjne, cierpliwość, zdolność do pracy w zespole, empatia i chęć niesienia pomocy.
Jakie są zadania i obowiązki w pracy opiekuna medycznego?
Opiekun medyczny to zawód o wielowymiarowym charakterze, który dostosowuje się do potrzeb osoby lub osób, nad którymi sprawuje opiekę. Główne zadania obejmują:
1. Pomoc w podstawowych czynnościach życia codziennego:
- Kąpiel i higiena osobista: asystowanie podopiecznym w kąpieli, myciu, czesaniu, dbanie o ogólną higienę ciała;
- Pomoc w ubieraniu się: wsparcie w wyborze odpowiedniej odzieży, pomoc w ubieraniu i rozbieraniu, dopasowanie ubrania do warunków pogodowych;
- Wsparcie przy posiłkach: pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków, dbanie o odpowiednią dietę, podawanie jedzenia osobom niesamodzielnym.
2. Udzielanie pomocy w leczeniu i przyjmowaniu leków:
- Podawanie leków: zarządzanie lekami zgodnie z zaleceniami lekarskimi, przypominanie o terminach przyjmowania leków, monitorowanie reakcji na leki;
- Współpraca z personelem medycznym: komunikacja z lekarzami i pielęgniarkami w sprawie stanu zdrowia podopiecznego, organizowanie wizyt lekarskich;
- Monitorowanie stanu zdrowia: obserwacja i rejestrowanie wszelkich zmian w samopoczuciu, objawów chorobowych, reakcji na leczenie.
3. Organizacja czasu wolnego i aktywności rekreacyjnych:
- Planowanie aktywności: organizowanie i wspieranie w realizacji aktywności dostosowanych do możliwości i zainteresowań podopiecznego, takich jak spacery, gry, czytanie, zajęcia artystyczne;
- Stymulacja umysłowa i emocjonalna: prowadzenie rozmów, wspólne spędzanie czasu, wsparcie w utrzymywaniu kontaktów społecznych, dbanie o dobry nastrój i samopoczucie emocjonalne podopiecznego.
Czy opiekun medyczny może pracować tylko w szpitalu?
Nie, opiekun ma możliwość pełnienia swoich obowiązków w różnych miejscach pracy, a nie tylko w szpitalu. Zawód ten oferuje szeroki zakres możliwości zatrudnienia w zależności od posiadanych kwalifikacji i doświadczenia. Miejsca, w których mogą pracować opiekunowie medyczni to m.in.:
- Domy opieki: są to jedne z najczęściej wybieranych miejsc pracy, w których opiekunowie mogą świadczyć wsparcie osobom starszym, przewlekle chorym i tym potrzebującym stałej opieki;
- Szpitale: opiekun ma prawo do pracy w szpitalu, wspierając pielęgniarki i personel w opiece nad pacjentami;
- Centra rehabilitacyjne: miejsca, w których opiekun ma możliwość pracy i wsparcia pacjentów w ich różnych terapiach i zajęciach mających na celu poprawę codziennego funkcjonowania.
- Do pozostałych miejsc należą: hospicja, sanatoria, fundacje oraz domy prywatne w przypadku opieki domowej.
Powiązane artykuły:
Zasiłek pielęgnacyjny
Jak zostać opiekunem medycznym – Kurs na opiekuna medycznego
Aby zostać opiekunem medycznym w Polsce należy spełnić wymagania określone w ustawie o zawodach pielęgniarskich i położniczych.
Zgodnie z obowiązującym prawem, wykształcenie w zawodzie opiekuna medycznego można zdobyć w szkołach policealnych, a na kierunek może zapisać się każdy, kto ukończył szkołę średnią. Obecnie nauka zakończona jest egzaminem podsumowującym zdobytą wiedzę i umiejętności. Po otrzymaniu dyplomu, opiekun może pracować w placówkach medycznych, takich jak: szpitale, domy opieki, hospicja lub przychodnie.
Ile czasu trwa kurs na opiekuna medycznego?
Czas, który należy przeznaczyć na kurs opiekuna medycznego wynosi 320 godzin.
Co zawiera program nauczania opiekuna medycznego?
Program nauczania opiekuna medycznego został zaprojektowany w taki sposób, aby przygotować przyszłych profesjonalistów do sprawowania kompleksowej opieki nad pacjentami w różnych środowiskach medycznych i opiekuńczych.
Kształcenie w tym zawodzie obejmuje zarówno teoretyczne fundamenty z dziedziny medycyny i pielęgniarstwa, jak i praktyczne umiejętności niezbędne do efektywnego wsparcia osób wymagających opieki.
Kursy i moduły szkoleniowe są opracowywane w oparciu o aktualne standardy opieki i najnowsze metody pracy, co gwarantuje, że absolwenci zostaną przygotowani do sprostania współczesnym wyzwaniom w dziedzinie opieki zdrowotnej i społecznej.
W programie nauczania dla opiekunów medycznych znajdują się m.in zagadnienia:
- metod i technik terapii zajęciowej;
- rozpoznawania problemów funkcjonalnych i potrzeb biologicznych osoby chorej lub niesamodzielnej;
- świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych;
- współpracy z pielęgniarkami;
- wykonywania czynności medycznych;
- podejmowania współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym.
Ile zarabia opiekun medyczny w 2024 roku?
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych i szacunków Ministerstwa Zdrowia, w 2024 roku minimalne wynagrodzenie brutto dla opiekunów medycznych po 1 lipca wyniesie 6 153,71 zł.
Najniższe wynagrodzenia zasadnicze pracowników medycznych wzrosną średnio od 17 do 41%. Wynagrodzenie opiekunów medycznych wzrośnie z 5 457,69 zł brutto (kwota przed 1 lipca 2024).
Jakie są nowe uprawienia na stanowisku opiekuna medycznego?
Osoba pracująca na stanowisku opiekuna medycznego posiada uprawnienia umożliwiające wykonywanie zawodu i zapewnienie odpowiedniej opieki pacjentom. Do uprawnień opiekuna medycznego należą:
- podawanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza;
- pomoc przy prowadzeniu badań i diagnostyki podopiecznego;
- wykonywanie podstawowych zabiegów medycznych: opatrywanie ran i zmiana opatrunków, pobieranie krwi, prowadzenie ćwiczeń fizjoterapeutycznych metodą Hoppe;
- pomoc psychologiczna;
- prowadzenie dokumentacji medycznej w tym zapisywanie informacji o stanie zdrowia podopiecznego.
Nowe uprawnienia opiekuna medycznego po nowelizacji ustawy
W Polsce system opieki zdrowotnej ciągle ewoluuje, starając się dostosować do rosnących potrzeb wsparcia dla opiekunów osób starszych, niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych.
Od marca 2024 roku w Polsce wprowadzone zostaną nowe uprawnienia dla opiekunów medycznych. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych, która rozszerza zakres czynności zawodowych opiekunów.
Nowe uprawnienia podczas wykonywania zawodu, to:
- prowadzenie dobowej zbiórki moczu i bilansu płynów;
- pobieranie krwi żylnej;
- żywienie dojelitowe przez PEG;
- pielęgnacja rurki tracheotomijnej.
Czy opiekun medyczny może robić zastrzyki?
Tak, osoba pracująca w zawodzie opiekuna medycznego posiada szeroki zakres kompetencji, do których należą m.in. pobieranie krwi i materiałów do badań laboratoryjnych oraz wstrzykiwanie leków.
Opiekun medyczny a opiekunka środowiskowa
Opiekun medyczny i opiekunka środowiskowa stanowią dwie różne role w dziedzinie wsparcia i opieki zdrowotnej. Opiekun medyczny jest profesjonalistą posiadającym wykształcenie medyczne, który może pracować zarówno w domu pacjenta, jak i placówkach medycznych.
Opiekunka środowiskowa, znana również jako opiekunka społeczna, opiekunka z MOPS ma za zadanie pomagać osobom starszym lub chorym w wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak: karmienie, utrzymywanie higieny osobistej, sprzątanie. Opiekunki środowiskowe najczęściej są osobami zatrudnianymi przez rodziny, organizacje opieki zdrowotnej lub społecznej.
Ile godzin średnio pracuje opiekun medyczny?
Czas pracy opiekuna medycznego zależy przede wszystkim od rodzaju instytucji, w jakiej pracuje dana osoba oraz podpisanej umowy. Średnio, opiekun medyczny pracuje od 8 do 12 godzin dziennie a czas pracy podzielony jest zmianowo.
Podstawa prawna – opiekun medyczny i kod zawodu
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej
Kod zawodu dla opiekuna medycznego to: 532 102