Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku – informacje na temat świadczenia pielęgnacyjnego, ile wynosi, kto wypłaca oraz komu przysługuje świadczenie

Wsparcie finansowe znane jako świadczenie pielęgnacyjne odgrywa kluczową rolę w życiu osób sprawujących opiekę nad bliskimi wymagającymi szczególnej troski i wsparcia. W niniejszym artykule przyjrzymy się zmianom dotyczącym świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku, procedurom przyznania, wysokości wypłacanego świadczenia oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023 – informacje ogólne

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje danej osobie z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z podjęciem się opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku krok po kroku

Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Sprawdź, czy spełnione zostały kryteria do przyznania świadczenia;
  2. Zbierz niezbędne dokumenty do otrzymania świadczenia, takie jak: wniosek, orzeczenie lekarskie o stopniu niepełnosprawności, odpis skróconego aktu urodzenia, jeżeli wnioskujesz o opiekę nad dzieckiem;
  3. Złóż wniosek do jednostki odpowiedzialnej za realizację świadczeń rodzinnych, najczęściej MOPS, GOPS lub urzędu gminy/miasta. Wniosek może zostać złożony przez Internet za pomocą portalu Emp@tia;
  4. W przypadku pozytywnej decyzji, świadczenie będzie wypłacane regularnie, co miesiąc na konto wskazane we wniosku.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do uzyskania świadczenia, zaleca się kontakt z organem właściwym dla danego miejsca zamieszkania.

Szczegółowe informacje na temat przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  • matce lub ojcu;
  • opiekunowi prawnemu dziecka;
  • osobie będącej rodziną zastępczą (w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej);
  • dorosłemu dziecku w przypadku niepełnosprawności rodzica;
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25. lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Świadczenie przysługuje tylko i wyłącznie pod warunkiem rezygnacji z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?

Kwota wypłacanego świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku wynosi odpowiednio 2458 zł miesięcznie.

Podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego

Wysokość wypłacanego świadczenia podlega waloryzacji. W styczniu 2023 wysokość świadczenia została podwyższona do 2458 zł w związku ze wzrostem płacy minimalnej, kolejna waloryzacja w lipcu po drugim wzrośnie płacy zgodnie z informacjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie jest planowana.

Osoba dorosła ze świadczeniem pielęgnacyjnym w 2023 roku

Sprawdź co nowego czeka Cię na Yoopies

Czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu i lat pracy?

Świadczenie pielęgnacyjne nie wlicza się do dochodu podobnie do innych świadczeń, takich jak zasiłek rodzinny lub zasiłek pielęgnacyjny. Okres pobierania świadczenia nie wlicza się do lat pracy danej osoby.

Jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Otrzymanie świadczenia jest możliwe po złożeniu kompletu dokumentów w instytucji uprawnionej do wypłaty środków, najczęściej jest to ośrodek pomocy społecznej, urząd gminy/miasta lub poprzez Internet za pomocą portalu Emp@tia. Wzór wniosku znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadczenie pielęgnacyjne – najczęściej zadawane pytania

Kiedy następuje wypłaca świadczenia pielęgnacyjnego?

Świadczenie wypłacane jest co miesiąc, a harmonogram wypłat ustala podmiot realizujący świadczenie.

Kto wypłaca świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie, po złożeniu i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku jest wypłacane przez MOPS/GOPS lub instytucję posiadającą prawo do wypłaty takiego świadczenia.

Czy świadczenie pielęgnacyjne można otrzymywać wraz z innymi świadczeniami socjalnymi?

W przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń: świadczenia pielęgnacyjnego, świadczenia rodzicielskiego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, przysługuje tylko jedno wybrane przez osobę uprawnioną świadczenie.

Na jak długo przyznawane jest świadczenie?

Prawo do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony z wyjątkiem, w którym orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. Wówczas prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Podstawa prawna – świadczenie pielęgnacyjne

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, 1491, 2052.);
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz.U. 2020 poz. 111);
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1466).