Opiekunka z mops | Informacje na temat opiekunki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Opiekunka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) jest osobą zatrudnioną przez ośrodek pomocy do udzielania wsparcia osobom, grupom społecznym np. bezdomnym i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Głównymi zadaniami opiekunki jest udzielanie pomocy w codziennych czynnościach, a obowiązki te są uzależnione od indywidualnych potrzeb danej osoby lub rodziny, nad którą opiekunka sprawuje opiekę.
Opieka nad seniorami | Znajdź odpowiednią opiekunkę w okolicy
Jakie są obowiązki opiekunki z Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej?
Wymiar oraz zakres usług świadczonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej jest ustalany indywidualnie dla każdej osoby i rodziny wymagających wsparcia ze strony opiekunki.
Pomoc może obejmować wsparcie ze strony potrzeb życiowych, opieki higienicznej, zadań zleconych przez lekarza (pielęgnacyjnych), ale również czynności gospodarczych np. pomocy w domu, sprzątania, mycia okien, ścielenia łóżka.
Powiązane artykuły:
Zasiłek rodzinny
Dodatek pielęgnacyjny

Obowiązki Opiekunki MOPS mogą zostać podzielone według pięciu głównych kategorii:
- wsparcie indywidualne i rodzinne: pomoc w rozwiązywaniu problemów życiowych, poradnictwo;
- koordynacja pomocy: oferowanie i organizowanie dostępu do różnych form wsparcia;
- praca z podopiecznym: prowadzenie wywiadów środowiskowych, opracowywanie planów pomocy, monitorowanie postępów;
- współpraca z instytucjami: organizacja pomocy przez jednostki administracji publicznej, organizację pozarządowe oraz pozostałe instytucje;
- interwencje kryzysowe: reagowanie na nagłe sytuacje, w celu szybkiej i skoordynowanej pomocy.
Czynności pielęgnacyjne świadczone przez opiekunki MOPS:
Opiekunki pełnią kluczową rolę w zapewnieniu wsparcia i opieki dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Ich zadania obejmują nie tylko zapewnienie bezpośredniej pomocy materialnej, ale także szeroko rozumianej opieki pielęgnacyjnej, do której należą:
- pomoc przy kąpieli i toalecie chorego;
- zmiana bielizny oraz pościeli;
- ścielenie łóżka;
- zgłaszanie wizyt lekarskich i realizacja recept;
- inne czynności wynikające ze stanu chorego i te zlecone przez lekarza.
Czynności gospodarcze i opiekuńcze świadczone przez opiekunki MOPS:
Czynności gospodarcze i opiekuńcze stanowią kolejny filar pomocy dla osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Działalność opiekunek zorientowana jest na zapewnienie stabilności i ogólną poprawę warunków życia poprzez:
- palenie w piecu i dbanie o temperaturę otoczenia;
- mycie okien w pokoju podopiecznego;
- utrzymywanie w czystości pokoju podopiecznego;
- przygotowanie posiłków i pomoc w ich spożywaniu;
- zakupy artykułów spożywczych lub przemysłowych;
- prowadzenie harmonogramu opłat;
- spacery i wyjścia.
Jaka powinna być odpowiednia opiekunka?
Opiekunka powinna wykazywać się odpowiedzialnością, empatią oraz cierpliwością w działaniu. Ważne jest, by osoba chcąc pracować na tym stanowisku posiadała umiejętności kontaktu z osobami i szybkiego nawiązywania relacji, nad którymi sprawuje opiekę. Warto pamiętać, że zakres obowiązków jest uzależniony od sytuacji finansowej oraz umowy zawartej z MOPS.
Do najczęściej wymienianych cech w pracy opiekunki należą: empatia i wrażliwość, komunikatywność, odpowiednia organizacja czasu, cierpliwość i umiejętności negocjacyjne.
Jak uzyskać opiekunkę z MOPS?
Aby uzyskać pomoc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, należy skontaktować się z placówką MOPS i złożyć wniosek o opiekę nad osobą starszą. W zależności od sytuacji finansowej danej osoby lub rodziny, MOPS zaoferuje bezpłatną lub odpłatną opiekę.
Opiekunka z MOPS – krok po kroku
- Złożenie wniosku o uzyskanie opieki z MOPS. Wniosek powinien zawierać informacje o sytuacji finansowej, zdrowotnej, potrzebach i wymaganiach osoby, nad którą ma być sprawowana opieka;
- W zależności od sytuacji MOPS może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów potwierdzających np. stan zdrowia chorego;
- Po prawidłowym złożeniu wniosku, MOPS przeprowadza wywiad środowiskowy, by poznać sytuację życiową i potrzeby danej osoby. Na podstawie wywiadu decyduje o przyznaniu opieki i jej warunkach;
- Jeżeli MOPS nie będzie w stanie zapewnić opieki lub w przypadku, gdy lista oczekujących jest zbyt długa, osoby wymagające wsparcia lub ich rodziny mogą zadecydować o zatrudnieniu prywatnej opieki np. poprzez kontakt z opiekunkami osób starszych dostępnymi na Yoopies.
Ile kosztuje opiekunka z MOPS?
Za pomoc opiekunki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zazwyczaj nie trzeba płacić z uwagi na to, że ten rodzaj opieki jest finansowany z budżetu państwa. MOPS jest instytucją użytku publicznego, która ma za zadanie oferowanie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej (starszym lub niepełnosprawnym).
Płatna opiekunka z MOPS
W zależności od sytuacji finansowej danej osoby, MOPS ma prawo ustalić odpłatność za udzielaną pomoc. Opłata może wynosić od kilku do kilkunastu złotych za godzinę lub dzień.
Wysokość odpłatności jako procent poniesionego kosztu jest ustalone według kryterium ustawy o pomocy społecznej.
Zwolnienie z opłat za opiekunkę z MOPS
W uzasadnionych przypadkach oraz na wniosek osoby uprawnionej lub pracownika socjalnego, osoba korzystająca z opieki może zostać częściowo lub w całości zwolniona z ponoszonych opłat ze względu na:
- wysokie wydatki na leki;
- koszty związane z leczeniem lub rehabilitacją;
- wysokie opłaty za usługi świadczone na rzecz innego członka rodziny;
- opłaty za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej, leczniczo-pielęgnacyjnej;
- pozostałe uzasadnione okoliczności.
O zwolnieniu z opłat decyduje dyrektor danej placówki.
Należy pamiętać, że opiekunka z MOPS jest przeznaczona dla osób z ograniczonymi środkami finansowymi i jest kierowana tylko do osób, które spełniają określone kryteria. Osoby ich niespełniające, które potrzebują wsparcia, mogą zdecydować się na zatrudnienie prywatnej opiekunki.
Opiekunka z MOPS dla osoby niepełnosprawnej
Opiekunka dla osoby niepełnosprawnej ma za zadanie wspierać podopiecznego w wykonywaniu podstawowych czynności, do których należą m.in. karmienie, ubieranie, dbanie o higienę osobistą.
O wsparcie opiekunki dla niepełnosprawnego mogą starać się osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, na podstawie którego wymagana jest pomoc w wykonywaniu codziennych czynności.