Elektroniczna niania jest urządzeniem, po które rodzice sięgają coraz częściej. Czy gadżet wkrótce stanie się niezbędnikiem w przygodzie zwanej rodzicielstwem?

Czym jest elektroniczna niania?

Elektroniczna niania to nic innego a dwa urządzenia umożliwiające kontakt dziecka z rodzicem. Działanie niani polega na przesyłaniu sygnałów dźwiękowych lub rejestrowanego na żywo obrazu z nadajnika zlokalizowanego nieopodal dziecka do przenośnego odbiornika.

Obecnie urządzenia dostępne na rynku komunikują się bezprzewodowo, co umożliwia sprawowanie opieki z większych odległości. Zasada działania elektronicznej niani opiera się na dobrze znanym wszystkim walkie-talkie, dwóch połączonych ze sobą urządzeń. Niania pojawiła się na rynku wiele lat temu, jednak kilka ostatnich lat pokazało jak wielkie jest zainteresowanie rodziców nowym gadżetem mogącym usprawnić sprawowanie opieki nad dzieckiem. Wraz z użytkowaniem pojawiły się kolejne modele niań, urządzenia nabrały lepszych barw, zdobyły nowe udogodnienia – niania sprzed 10 lat nie może równać się tej obecnie oferowanej na rynku.

Niania czy niania elektroniczna?

Wybór między nianią a nianią elektroniczną nie podlega znaczącym dyskusjom. Opiekunka sprawdzi się przede wszystkim w przypadku sprawowania kilkugodzinnej opieki, której nie zapewni urządzenie lub podczas nieobecności rodzica.

Urządzenia ma stanowić wsparcie w sprawowaniu opieki, a nie jej substytut – jest przekaźnikiem informacji, na które rodzic lub opiekun może reagować. Niania elektroniczna nie zastąpi prawdziwej osoby, stąd warto jest mieć na uwadze powód, dla którego kierujemy się podczas zakupu niani.

Niania elektroniczna sprawdzi się z pewnością w domach jednorodzinnych, gdzie pokój dziecięcy znajduje się na innym piętrze, podczas chwilowych nieobecności rodzica lub szczególnych przypadkach:

  • gdy dziecko wymaga stałego nadzoru ze strony rodzica, cierpi na schorzenia wymagające wielogodzinnej opieki;
  • zaburzeń oddychania dziecka, bezdechu dziecięcego;
  • choroby dziecka, np. kataru siennego, gorączki, podczas których rodzic ma możliwość monitorowania stanu dziecka;
  • zdalnej pracy i wykonywania obowiązków domowych, kiedy rodzic może nie usłyszeć płaczu dziecka;
  • podczas zatrudniania opiekunki, by upewnić się w jaki sposób sprawowana jest opieka nad dzieckiem. Więcej informacji na temat zatrudnienia opiekunki.

Kierując się wyborem odpowiedniej niani, rodzic powinien mieć na uwadze potrzeby swoje i dziecka. Obecnie niania elektroniczna to urządzanie umożliwiające przesyłanie obrazu, temperatury, dźwięku z otoczenia, posiadające noktowizor i działające na daleki zasięg. Przed zakupem należy upewnić się co do wymogów jakie musi spełniać niania. Najtańsze urządzenie posiadające ograniczone funkcje nie jest w żaden sposób gorsze, a jedynie odpowiada konkretnej potrzebie, np. komunikacji. Klasyczna niania wyposażona jest w komunikator, lepszy model posiada czujnik temperatury, który okaże się w zupełności niepotrzebny dla rodziców chcących przypilnować dziecka podczas krótkiej nieobecności.

Zakup modelu z większą liczbą udogodnień wiąże się z większym wydatkiem, który nie zawsze jest konieczny. Obecnie ceny modeli kształtują się w cenach między 100-400 złotych.

Jak działa elektroniczna niania?

Modele przewodowe niani zostały wyparte przez lepsze bezprzewodowe komunikatory na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zadaniem niani jest przekazanie informacji rodzicowi w formie video lub audio.

Obecnie dostępne funkcje pozwalają także na pomiar temperatury, śpiewanie kołysanek i opowiadanie bajek przez nianię, a także rozmowę na odległość. Przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę na częstotliwość, którą niania wykorzystuje do przesyłania informacji. Modele używające częstotliwości PMR (446 MHz) zbliżone są swoim działaniem do krótkofalówek. Jakość transmisji w tego typu urządzeniu jest stosunkowo niska i podlega częstym zakłóceniom, które mogą pochodzić na przykład z telefonów.

Niania elektroniczna na częstotliwości 1,88 oraz 2,4 GHZ sprawdzi się znacznie lepiej z uwagi na pracę bez zakłóceń. Akumulator, który pozwala na pracę przez wiele godzin może także stanowić czynnik decydujący podczas zakupu niani.

Rodzaje elektronicznej niani

Najlepsza niania nie oznacza niani wielofunkcyjnej, najlepsze urządzenie to takie, które w odpowiedni sposób dostosowuje się do wymagań rodziców lub opiekunów dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elektronicznych niań, co może generować kłopot przy wybraniu najlepszego modelu. Czym kierować się podczas wyboru niani? Przede wszystkim potrzebami, które skłaniają do jej zakupu.

  • Niania z kamerą.
    Stawiamy nie tylko na dźwięk, ale także na obraz. Niania z wbudowaną kamerą pozwala na przesyłanie obrazu z innego pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie szczyci się coraz większą popularnością, jednak urządzenia są odpowiednio droższe od niań przesyłających informacje tylko w formie dźwięku. Obraz przesyłany jest na smartfon, tablet bądź laptop rodzica, dzięki czemu pozwala na obserwację dziecka w każdej chwili.
  • Niania z komunikatorem w obie strony
    Urządzenie, z tzw. kanałem zwrotnym umożliwia nie tylko przesyłanie dźwięku od nadajnika umieszczonego w pokoju dziecka, ale także przesyłanie informacji głosowych dziecku, np. w celu uspokojenia głosem rodzica.
  • Niania z noktowizorem i monitorem oddechu i temperatury
    Dodatkowe funkcje takie jak noktowizor lub monitor oddechu i temperatury sprawdzą się w szczególności dla dzieci chorych, których rodzicie chcą mieć swoją pociechę pod większą kontrolą
  • Niania grająca z lampką
    Nowe urządzenia to także wiele nowych funkcji, które kilka lat temu nie były spotykane. Nowoczesna niania może zostać wyposażona w lampkę nocną, która w odpowiednim czasie automatycznie się wyłączy lub zmieni nasycenie światła. Inne urządzenia odtworzą ulubione bajki dziecka lub nagrany wcześniej głos rodzica. Na rynku nie brakuje także niań umożliwiających wyświetlanie obrazów, np. gwiazdozbiorów.

Elektroniczna niania ranking i przykłady produktów w tym monitoru oddechu

Wybór elektronicznej niani wiąże się przede wszystkim z odpowiedzią na pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję? Ranking pod względem różnych parametrów może zatem nie spełniać wymogów każdego z rodziców, stąd poniżej zaprezentowane zostały jedne z najczęściej wybieranych urządzeń.

Niania elektroniczna TRUELIFE NannyCam V24

TrueLife NannyCam V24 jest urządzeniem wyposażonym w kolorowy wyświetlacz LCD, termometr pokojowy oraz zautomatyzowany tryb nocny, umożliwiający całodobową opiekę nad dzieckiem. Niania charakteryzuje się dobrej jakości transmisją dźwięki oraz obrazu.

Zasięg działania: 300 m. Ilość kanałów transmisyjnych: 1
Funkcje: regulacja głośności, sygnalizator włączonego zasilania, ekran LCD, wskaźnik sygnału, kamera.

Niania elektroniczna Truelife NannyCam V24

Xblitz Niania elektroniczna KINDER z kamerą

Niania elektroniczna Kinder to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą obserwować swoje dziecko także w nocy. Dzięki trybowi nocnemu wbudowanemu w urządzenie, nawet przy słabym oświetleniu, odbiornik umożliwia zobaczenie przejrzystego obrazu.

Zasięg działania: 260 m. Częstotliwość pracy: 2.4 GHz.
Funkcje: czujniki temperatury i światła, kamera, regulacja głośności, wskaźnik ładowania baterii, wskaźnik sygnału.

Xblitz Niania elektroniczna KINDER z kamerą

BabySense Monitor oddechu 7

BabySense jest urządzeniem wyposażonym w monitor oddechów niemowląt, dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla rodziców dzieci, które zmagają się z bezdechem sennym, zaburzeniami oddychania, alergii lub innego rodzaju chorób mogących objawiać się nieprawidłowym oddechem. Monitor informuje rodziców podczas zaburzeń oddechu dziecka, nieregularności lub ustania oddechu. Monitor BabySense działa bezprzewodowo i zasilany jest za pomocą baterii 1,5V AA.

BabySense Monitor oddechu 7

Motorola MBP482

Niania elektroniczna Motorola MBP482 wyposażona jest w ekran 2.4”, który pozwala utrzymać dziecko pod ciągłą kontrolą rodzica. Urządzenie działa w łączności bezprzewodowej 2.4 GHz co daje gwarancję przesyłania dźwięku i obrazu bez najmniejszych zakłóceń. Tryb nocny umożliwia obserwację w zupełnej ciemności.

Zasięg działania: 300m. Funkcje: monitor temperatury, kamera, wskaźnik poziomu głośności, sygnalizator włączonego zasilania, wskaźnik ładowania baterii i sygnału.

Motorola MBP482