Jak usunąć silikon z wanny, płytek, włosów – rozpuszczanie i domowe sposoby

Czym jest silikon i jak go usunąć?

Silikon jest organicznym związkiem chemicznym z grupy polimerów, który składa się z atomów krzemu, wodoru, tlenu i innych pierwiastków. Główne zastosowanie silikonu pojawia się w przemyśle, medycynie i elektronice, ze względu na swoją niską reaktywność chemiczną, silikon jest odporny na działanie kwasów i innych substancji, co może powodować kłopoty w jego usunięciu.

Silikon może być wykorzystywany np. do produkcji kleju, gum, uszczelek, implantów, protez i innych produktów elastycznych.

Sprzątanie mieszkań, biur i ogrodów z Yoopies

Jak usunąć silikon?

Do usunięcia niepotrzebnych lub zużytych warstw silikonu z pomocą przyjdą ostre narzędzia, takie jak nożyk do cięcia płyt gipsowych lub tapet, szpachelka. Podczas usuwania silikonu należy uważać na czyszczoną powierzchnię np. wannę, lustro, aby uniknąć zarysowań lub uszkodzeń. Drugim sposobem usunięcia niechcianych warstw silikonu są specjalne środki chemiczne takie jak aceton lub rozpuszczalniki.

Usuwanie silikonu krok po kroku

Aby usunąć silikon z powierzchni, należy postępować według poniższych kroków:

  1. Przygotować narzędzia do usunięcia silikonu: nożyk do tapet, szpachelkę, gąbkę lub ściereczkę;
  2. Odciąć zbędne warstwy z zachowaniem ostrożności, by nie uszkodzić powierzchni, na której został nałożony silikon;
  3. Po odcięciu zbędnego silikonu użyć płynu, który rozpuści resztki silikonu i umożliwi ich usunięcie;
  4. Oczyścić powierzchnię gąbką lub ścierką oraz wysuszyć.

Jak usunąć świeży silikon?

Świeży silikon najłatwiej usunąć w ciągu pierwszych minut od nałożenia, dlatego ważne jest, by zareagować zanim substancja zacznie schnąć. Silikon można usunąć za pomocą kawałka papieru lun specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do usuwania sylikonu. W przypadku, gdy sylikon zaczął tężeć lub rozprowadził się po powierzchni i pozostawił plamy, najlepszym sposobem będzie pozostawienie substancji aż do jej całkowitego zaschnięcia i usunięcie nożem, szpachelką lub skrobakiem.

Stary silikon, właściwości i usunięcie

Stary silikon, który został nałożony na powierzchnię jakiś czas temu wymaga kompletnego usunięcia przed nałożeniem nowej warstwy lub wykonaniem jakichkolwiek prac remontowych. Stary silikon traci swoje właściwości, niszczeje i przestaje być szczelny, na jego powierzchni pojawiają się czarne plamy, zabrudzenia użytkowe lub pleśń.

Jak usunąć stary silikon?

Do usunięcia starego silikonu przyda się jedno z ostrzejszych narzędzi, takich jak nożyk do cięcia płyt gipsowych. Zadanie to wymaga cierpliwości i precyzji, aby powierzchnia, na której został położony sylikon nie została uszkodzona. Rozpuszczalnik tradycyjny lub przeznaczone do tego specjalne środki także sprawdzą się podczas usunięcia starego sylikonu.

Domowe sposoby na usuwanie silikonu: ocet, woda

Domowe sposoby często wiążą się z ograniczoną skutecznością usunięcia silikonu, a dodatkowo niektóre z nich mogą uszkodzić powierzchnię, na której został położony silikon. Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów:

  • gorąca woda – pozostawienie silikonu w gorącej wodzie może pomóc w jego usunięciu;
  • ocet – nasączenie silikonu w kwasie octowym to dobry sposób na usunięcie niewielkiej warstwy substancji;
  • ocet wraz z solą – sól zwiększa właściwości ścierne;
  • szorstka gąbka lub szczotka – podczas użycia tej metody należy uważać, by nie uszkodzić powierzchni, na której został nałożony silikon.

W przypadku wątpliwości, najlepiej skonsultować się z profesjonalistami i skorzystać ze środków przeznaczonych specjalnie do usuwania silikonu.

Czym usunąć silikon z szyby, szkła, lustra lub płytek?

Najlepszym sposobem na usunięcie świeżego silikonu będzie użycie skrobaków oraz usunięciu pozostałości silikonu przy użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika.

Suchy lub stary silikon można usunąć przy pomocy narzędzi, takich jak nożyk.

Usuwanie silikonu z ubrania

Usunięcie silikonu z ubrania może być trudne, ale nie niemożliwe. Zmrożenie silikonu to sprawdzony sposób na jego usunięcie. Materiał należy włożyć do torby, a następnie zamrażarki, po kilku godzinach silikon zacznie się kruszyć.

W zależności od rodzaju materiału, dodatkowym rozwiązaniem będą rozpuszczalniki oraz pumeks. Na uwadze należy mieć jednak to, że delikatny materiał może zostać zniszczony przy użyciu zbyt silnych substancji lub tarcia.

Silikon we włosach

Sylikon, który dostał się do włosów należy wyczesać lub usunąć za pomocą oczyszczającego szamponu przeznaczonego do usuwania zanieczyszczeń z włosów, w tym silikonu. Należy pamiętać, że usuwanie silikonu z włosów może wysuszyć włosy i spowodować ich osłabienie, dlatego ważne jest zadbanie o nawilżenie po dokładnym wyczyszczeniu włosów.

Co rozpuszcza silikon?

Środki do usuwania i rozpuszczania silikonu są dostępne w sklepach z narzędziami i materiałami budowlanymi:

  • rozpuszczalnik, taki jak aceton lub alkohol izopropylowy;
  • specjalne środki przeznaczone do usuwania silikonu;
  • zmywacz silikonowy