Zatrudnienie osoby z Ukrainy w oparciu o Specustawę Ukraina, zatrudnienie po 24 lutego
Jak wygląda zatrudnienie osoby pochodzącej z Ukrainy?
W związku z wybuchem konfliktu za wschodnią granicą Polski, zostały uchwalone specjalne zasady odnośnie zatrudniania obywateli Ukrainy. Jakie kroki podjąć, by w sposób legalny zatrudnić osoby z Ukrainy, jaki urząd poinformować i czy obywatele Ukrainy mogą podjąć się pracy opiekunów dla dzieci lub osób starszych?
Jak wygląda zatrudnienie osoby z Ukrainy w praktyce:
Z powodu tego, że Ukraina nie należy do państw Unii Europejskiej, dla jej obywateli stosuje się prawa o zatrudnianiu obcokrajowców państw trzecich. Zgodnie z takim prawem, obywatel danego kraju, musi przebywać na terytorium Polski legalnie, posiadać zezwolenie na pracę. Na co warto jest zwrócić uwagę, nawet w przypadku umów cywilnoprawnych np. zlecenia, wymaga się, by obcokrajowiec posiadał zezwolenie na pracę.

Podjęcie pracy przez osobę pochodzącą z Ukrainy
Niezbędne dokumenty, które należy przedstawić, by legalnie zatrudnić osobę pochodzącą z Ukrainy.
Dana osoba może podjąć się zatrudnienia, jeżeli:
- Posiada dokumenty potwierdzające legalność pobytu tj. wiza krajowa – wydawana w polskim konsulacie w Ukrainie, maksymalnie na rok, wiza schengen, zezwolenie na pobyt.
- Posiada zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, zezwolenie na pobyt i pracę
Dokumenty takie jak: wiza turystyczna nie uprawniają do podjęcia legalnej pracy na terytorium Polski.
Formą legalizującą pobyt w kraju jest status uchodźcy, co tym samym przekłada się na podjęcie zatrudnienia.
Obywatel Ukrainy, który przebywa w Polsce legalnie na podstawie wjazdu po 24 lutego 2022 roku, może wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na pobyt czasowy. Tego rodzaju zezwolenie udzielane jest jednorazowo na 3 lata. Początkowo Specustawa regulowała zasady pobytu wyłącznie tych Ukraińców, którzy przedostali się do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy po 24 lutego 2022 roku. Wraz z wprowadzoną nowelizacją zakres podmiotów został rozszerzony o osoby, których ścieżka podróży wiodła przez inne państwa.
- Specustawa reguluje pracę obywateli Ukrainy, którzy mają prawo do wykonywania pracy w Polsce w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami. Obywatel Ukrainy, który w wyniku działań wojennych został zmuszony do opuszczenia swojego kraju i wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu wydanym przez Radę Ministrów i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pozostaje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej legalnie w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r
Tworząc swoje ogłoszenie na Yoopies, pamiętaj o tym, by poinformować kandydatów, że chciałbyś zatrudnić osobę pochodzącą z Ukrainy. Zarejestruj się i szukaj już teraz.

Jakie kroki podjąć, kiedy chcę zatrudnić osobę pochodzącą z Ukrainy?
Dodatkowe informacje o zatrudnieniu. Zatrudnienie niani z Ukrainy.
Jako potencjalny pracodawca, który wyraża chęć zatrudnienia obywatela Ukrainy, musimy zweryfikować czy dana osoba, którą chcemy zatrudnić, przebywa na terytorium Polski legalnie, czy posiada ważny dokument uprawniający do pobytu w Polsce.
Po upewnieniu, że dana osoba przebywa na terytorium Polski legalnie, należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Urzędu Pracy (PUP) i złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi lub z wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego o wydanie zezwolenia na pracę. Na złożenie takiego wniosku mamy 14 dni od dnia podjęcia pracy. Oświadczenie można złożyć zarówno w formie listownej jak i elektronicznej.
Podczas podpisywania umowy z osobą pochodzącą z Ukrainy, postępujemy podobnie jak w przypadku pracowników z Polski. Ważne jest jednak, by treść umowy była zrozumiana dla obu stron. W przypadku, gdy dana osoba mówi w języku polskim, możemy dodać wzmiankę o tym w umowie lub sporządzić umowy w obu językach. Niezbędne informacje o tym w jaki sposób stworzyć umowę dla niani lub opiekuna osoby starszej, odnajdziesz poniżej.